k   y
TERMINOLOGJI      TË REJA      SHKRIME      THËNIE      FORUM      DIJENI

SHBA: N-ARN, bioteknologjia kundër kancerit

Që nga muaji prill, 19 pacientë me kancer të mëlçisë kanë provuar një ilaç të ri eksperimental...
nilifossae_nasa.jpg

SHBA: Në Mars ka pasur jetë

Vëzhgimet disa mujore të shkencëtarëve mbi shkëmbinjtë e quajtur “Nilli fossae” në anën e errët të...
kepler-teleskopi.jpg

SHBA: Zbulohen dhe 140 planetë sitokësorë

Astronomët pohojnë se qindra planetë të rinj janë zbuluar nga teleskopi hapësinor i NASA-s, prej të...
arteriocyte.gif

SHBA: 'Arteriocyte' prodhon gjak...

Gjaku artificial mund të bëhet shumë shpejt një realitet i pranueshëm për të gjithë spitalet e...
rripi-diellor-unaza-henes-shimizu.jpg

Japoni: Energji elektrike nga Hëna

Ndërtuesit japonë "Shimizu" kanë hedhur hapin e parë të projektimit të stacioneve elektrike në......
co2-gjak-perjetime-para-vde.jpg

CO2 shkaktar i përjetimeve para vdekjes

Të ashtuquajturat "përjetime para vdekjes" (njohur në anglisht si NDE, Near Death Experiences) ku...
unazat-saturni.jpg

Unazat e Saturnit, 95% akull

Unazat e Saturnit nuk mund të konsiderohen më një mister për shkencën që ka arritur të zbulojë...
goditje-asteroidi-toke.jpeg

Një asteroid ka zhdukur dinozaurët duke i...

Një skuadër prej 41 shkencëtarësh nga mbarë bota, pas shqyrtimit të të dhënave të mbledhura gjatë...
hene-akull-pol.jpg

Hënë: Pikasen 600mln tonë akull në Pol të...

Sipas të dhënave të fundit të radarit të NASA-s që fluturonte mbi anijen "Chandrayaan-1" të Indisë...
universiteti-tohoku.jpg

Japoni: Shkencëtarët flasin për...

Pas teletransportit në nivel atomik të arritur vitin e kaluar në Universitetin e Miçiganit,...
prejardhje-virusi.jpg

8% e lëndës gjenetike të njeriut me...

Rreth 8% e lëndës gjenetike të njeriut buron prej një virusi dhe jo nga gjenoma përjashtimisht...
gj1214b.jpg

Pikaset planeti i parë sitokësor jashtë...

GJ-1214b është planeti më i ngjashëm me Tokën i zbuluar deri më tani jashtë sistemit tonë diellor....
leximi-mendjes.jpg

Në fazën e dytë aparati për "leximin e...

Javën e kaluar në takimin e radhës të Shoqërisë për Neuroshkencën në Çikago, Xhek Galanti, nga...
gypa-bazike.jpg

A ishin paraardhësit e jetës... shkëmbinj...

Idetë e Piter Miçellit për mënyrën se si gjallesat përftojnë energji në fillim dukeshin qesharake...
bakteret-evolucioni.jpg

Të dhëna të reja mbi evolucionin pas një...

Në vitin 1988, një profesor i asociuar nisi rritjen e kulturave të bakterit Escherechia Coli; 20...
kalendari-majave.jpg

Shkencëtarët rrëzojnë fundbotizmin e 2012-ës

Plaku Apolinario Çile Pikstun është lodhur tashmë nga bombardimi me pyetjet për "mbarimin" e...
Terminologji | Të reja | Shkrime | Thënie | Forum | Dijeni

 Redaksia: kontakt@ateistët.com
 Dega Ateistët / Vargmal © 2001-2019