k   y
TERMINOLOGJI      TË REJA      SHKRIME      THËNIE      FORUM      DIJENI

Paleontologji: Zogjtë mund të kenë zhdukur...

Kandrra të stërmëdha sundonin qiejt parahistorikë gjatë periudhave kur atmosfera e Tokës ishte e...

NASA: Përbërësit e ADN-së qarkullojnë në...

Një studim i fundit i NASA-s pohon se përbërësit e ADN-së - molekula që përmban udhëzimet gjenetike...

SHBA: Vijëzimet stinore mund të jenë shenja...

Fotografitë e fundit me rezolucion të lartë nga sateliti MRO i NASA-s, dërguar rreth Marsit,...

Japoni: Zbërthimi radioaktiv përgjegjës për...

Më shumë se gjysma e nxehtësisë së brendshme të Tokës shkaktohet nga zbërthimi radioaktiv i...

SHBA: Diktohet oksigjen në formë molekulare...

Teleskopi gjigant i observatorit "Hershel" në SHBA ka arritur të diktojë dhe të verifikojë për herë...

SHBA: Qelizat e lëkurës shndërrohen në...

Në një studim të botuar në revistën shkencore "Cell Stem Cell", dr. Shen-Din i Universitetit të...

Saturn: Hëna lëshon ujë mbi planet

Rezultatet e fundit nga observatori "Hershel" i ESA-s tregojnë se një nga hënat e Saturnit lëshon...

SHBA: Shkencëtarët drejt redaktimit të...

Duke trajtuar kromozomet si tekst të redaktueshëm dhe shabllon evolutiv, shkencëtarët tregojnë...

SHBA: NASA lëshon satelit për vrojtimin e...

Agjencia hapësinore e SHBA ka lëshuar të premten një satelit për vrojtimin e niveleve të kripës në...

SHBA: Proteina e modifikuar ndalon virusin...

Në një nga zhvillimet më të rëndësishme në luftën kundër SIDA-s shkencëtarët kanë krijuar në...

Kashta e Kumtrit: 50 miliardë planetë

Astronomët kanë përllogaritur se në galaktikën tonë të Kashtës së Kumtrit ka rreth 50 miliardë...

SHBA: Pikasen 68 planetë sitokësorë më të...

Teleskopi "Kepler" i NASA-s ka zbuluar planetët më të vegjël sitokësorë deri më tani, 68 prej të...

SHBA: Inxhinieria gjenetike kundër plakjes

Me anë të inxhinierisë gjenetike një grup kërkimor në Boston ka arritur të prapakthejë plakjen e...

Saturn: Diktohet oksigjen në atmosferën e...

Anija hapësinore "Cassini-Huygens" e ESA-NASA-ASI ka diktuar në ekzosferën e Reas, hënës së akullt...

Japoni: Hajabusa sjell material nga asteroidi

Për herë të parë në misionet hapësinore, një sondë nga Toka ka arritur të ulet në asteroid....

Dy, asteroidët që sollën fundin e dinozaurëve

Sipas kërkimeve më të fundit dinozaurët u shfarosën 65 milionë vjet më parë, jo nga një, por nga të...
Terminologji | Të reja | Shkrime | Thënie | Forum | Dijeni

 Redaksia: kontakt@ateistët.com
 Dega Ateistët / Vargmal © 2001-2019