k   y
TERMINOLOGJI      TË REJA      SHKRIME      THËNIE      FORUM      DIJENI

Al-Kaeda do të sulmojë shtetet shqiptare


Lideri radikal islamik, Omar Bakri, ka paralajmëruar shtetet ballkanike, mes të cilave dhe Republikën e Shqipërisë, të Kosovës dhe IRJM-në, për sulme luftarake kundër tyre.

Këto deklarata ai i ka bërë në një intervistë të publikuar ditën e enjte në gazetën bullgare “24 Chasa”.

“Kur Islami hyn në një territor, ai shtet shndërrohet në islamik, prandaj është detyra jonë që t’i çlirojmë popujt islamikë të Europës, siç është Bullgaria, Rumania, Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Bosnja janë të gjitha vende islamike”, deklaroi Bakri.

Ai ka thënë se, edhe Bullgaria, nga ana e saj, për shkak të bashkëpunimit me Izraelin dhe dërgimin e trupave në pushtimin e Afganistanit dhe Irakut, është një shënjestër e ligjshme për t’u goditur.

Bakri, i cili jetoi në Londër për 20 vjet, i është hequr e drejta për t’u rikthyer në Britani pasi u largua nga vendi pas sulmeve terroriste të vitit 2005 në autobusët e Londrës. Mediat ndërkombëtare konsiderojnë se Omar Bakri ka lidhje të forta me eksponentë të lartë të Al-Kaedës.

Bakri ka kërcënuar gjithashtu edhe Spanjën, pasi e ka cilësuar se është një vend islamik, për shekujt që ky shtet ka kaluar nën rendin mysliman.

E ndërsa shprehen publikisht të tilla angazhime terroriste, policia spanjolle dje arrestoi një 21-vjeçar në Palma de Majorka, me dyshimin se po organizonte një sulm me bombë ndaj universitetit të ishullit. I dyshuari u arrestua pasi policia arriti të zbulonte se ai kishte porositur dhe marrë mbi 140 kilogramë përbërës për ndërtimin e eksplozivëve. Në një ditar personal, u zbuluan shkrime të tij në të cilat shprehte urrejtjen ndaj shoqërisë dhe ku e konsideronte veten të gatshëm për të vdekur në një sulm. Besohet se plani i të riut ishte të vendoste një numër bombash artizanale në të gjithë kampusin e universitetit.

Burimi5 tetor 2012


Komente

kalimtar/e
ariu 
15 tetor 2012, 13:23
kur te vini sillni dhe berberet se na eshte bere per tu rruarkalimtar/e
çakalli 
15 tetor 2012, 14:10
bashke me berberet edhe motrat, jemi qe jemi kur i thone llafit.....kalimtar/e
inxhinjeri patriot  
15 tetor 2012, 14:41
o cakall , dhe me ferexhe ti kene , ska gje se ju a heqim ne turpin ... hahahaaostrogot
ostrogot 
15 tetor 2012, 14:52
ça motrash thoni? ktyne as shkenca s'ia ka gjet akoma ça shkalle evolucioni janë, a hyjnë ke gjitarët a jo, mos janë ala në rendin e bimëve se bi fjala futja e grave në thes nuk vërehet as në botën e kafshëve që të thush. mos i shesin gjo me kile, apo ia kërkojnë ata të metrologjisë si standard magazinimi?231
231 
15 tetor 2012, 17:16
Ç'merreni kot me jashtëqitjet e njerëzimit. Prandaj i ka nxjerrë evolucioni në shkretëtirë që t'u dalë era.kalimtar/e
Nga Zvicra 
15 tetor 2012, 17:55
Citim:
“Kur Islami hyn në një territor, ai shtet shndërrohet në islamik, prandaj është detyra jonë që t’i çlirojmë popujt islamikë të Europës, siç është Bullgaria, Rumania, Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Bosnja janë të gjitha vende islamike”, deklaroi Bakri.


Liria e tepruar në botë le egërsirat si ti jasht burgjeve e çmendive o turpi i krijesave njerëzore. Meqë ti dhe soji yt flet dhe endet si lugat, kjo ua bën më në fund me dije edhe atyre që nuk ishin zgjuar ende nga gjumi dhe që mendonin se ka zot a djall, pas kësaj që ti flet si zot, ta kuptojnë më në fund se zot nuk ka por lugetër të tipit tënd ka dhe se me të tillet nuk merret kush vesh me fjalë. Për qudi,krejt ata që u sollen mirë me ju dhe u dhanë strehë, ua kthyet me vrasje qyqare pas shpine dhe duke vrarë popullin e tyre! Dhe thoni se ju keni zot dhe besoni në të?!kalimtar/e
hahah 
15 tetor 2012, 18:34
Hade me perhajr na koft lufta e re. menzi presim me ja nis luften kunder ktyne talibanvekalimtar/e
Deni 
16 tetor 2012, 03:28
Mos tu vije cudi kur te ndodhin se ata nuk vijne me ushtri.
Me ca islamist qe kemi ne Shqiperi dhe me policine dhe sherbimet informative qe kemi ne priteni kur te plase ndonje dite.
sidoqofte berberet na duhen.kalimtar/e
nevernever 
6 shkurt 2013, 18:17
keto perher kercenojne e ne fund humbasin vetem zeri ju degjohet ketyrekalimtar/e
Atdhetari 
1 prill 2013, 16:47
Bishat mendojn se e kan popullin Shqipetar ne anen e tyre dhe eshte shum leht te na shenderrojn ne Afganistan por gabojn rend sepse ne keto troje Valon Flamuri i Skenderbeut,Te gjithe ata te cilet provojn ta perdhosin Kombin ton koken kan per ta humbur,Duhet te mendojm me seriozisht per shqipetaret a arabizuar mbrenda kombit ton te cilet sherbejn si sherbetor te tyre,Duhet filluar pastrimin e Kombit.kalimtar/e
Pjeri 
13 janar 2014, 00:55
Eeeejjj po nga kush teksualisht do na clirojn..kalimtar/e
shqiperi etnike 
13 janar 2014, 02:53
keta duhet me i rrujt me tehun e kosës,...se ato motrat morracake qe qelben , nuk ke c'ja don. Bushtrat duhet me i vra si qen rrugesh. Taliban te felliqurkalimtar/e
Malsori 
13 janar 2014, 15:11
Nuk asht per me cudit shum se ketu po shohim vjet e per vjet ma shum qe po na veshen femrat me ferexhe. E burra me fustana te pa lam e kjo asht lufta e tyre se ata lufte frontale nuk bajn as ne vendtet e tyrekalimtar/e
personi 
13 janar 2014, 22:00
Mosni more motrat e tyre se shtohen pastaj behen e shumohen e behe trima e smujm me i hek prej tokaveshqiptare mazamakeqe mi pru edhe motrat keta ne tokat tona se mbesinketu ke ne pastaj kerkojn hise po lerini keta flliqesira se jan mbeturina e njerezimit vetem se i marrin ne qaf djemt e ri keshtu gjoja se per zot po luftojm po cfar zoti e zioti i vraft keta dallaveraxhi interesi mbi te gjitha ne emr te zotit nuk vriten njerezit si qe bejn keta...
Jep koment

Terminologji | Të reja | Shkrime | Thënie | Forum | Dijeni

 Redaksia: kontakt@ateistët.com
 Dega Ateistët / Vargmal © 2001-2019