k   y
TERMINOLOGJI      TË REJA      SHKRIME      THËNIE      FORUM      DIJENI

Prishtinë: Tërnava pohon se shqiptarët janë turq


Zv/kryeministri i Turqisë, Bylent Arinç, ka marrë pjesën të mërkurën në ceremoninë turke të 622-vjetorit të vdekjes së Muratit I, organizuar në fshatin Mazgit të Kastriotit.

Pas vizitës në varrin e ashtuquajtur të "sulltan Muratit" në territor shqiptar, zv/kryeministri turk ka pohuar se midis Turqisë dhe Ballkanit ka lidhje të thella dhe se ka një solidaritet të madh midis popullit turk dhe atij "kosovar".

Ndërkaq për rëndësinë e varrit të Muratit ka folur edhe kryetari i komunës së Bursës, Turqi, Reçep Altepe.

"Jemi mbledhur për të kujtuar një personalitet që ishte shumë i rëndësishëm. Sulltan Murati ishte i gatshëm të luftonte në çdo kohë dhe zhvilloi 37 luftëra dhe e fundit ishte ajo në Kosovë, ku ishte një luftë për ekzistencë, dhe pati thënë se 'Edhe nëse do të bie dëshmor, me rëndësi është që të fitohet lufta'", ka deklaruar Altepe.

Më tej ai ka vazhduar me falsifikimin e historisë shqiptare duke pohuar se Murati I u vra nga "një serb".

“Ai me djemtë e tij arriti ta fitonte luftën por në këtë vend në të cilin ndodhemi ai u vra nga një serb. Ai është i varrosur në dy pjesë në Bursa dhe në këtë vend ku ndodhemi dhe ne do të vazhdojmë ta përkujtojmë këtë njeri kaq të mençur”, ka thënë Altepe.

Në shënimin e përvjetorit të 622-të të vdekjes së Muratit, sulltanit që nisi pushtimin e tokave të Arbërit, kanë marrë pjesë edhe ministri i Administratës Publike, Mahir Jagçilar, si dhe kryetari i organizatës abrahamike "Bashkësia Islame e Kosovës", Naim Tërnava.

Në fjalën e tij në varrin e ashtuquajtur të "sulltan Muratit", kreu i BIK-ut, Naim Tërnava, ka deklaruar se turqit dhe shqiptarët i kanë familjet dhe gjakun e përzier me njëri-tjetrin.

“Ky vend flet për historinë tonë dhe ky vend flet se ne si dy popuj kemi familje të përziera dhe gjakun e përzier tash e 622 vjet dhe falë tij ne sot jemi besimtarë myslimanë shumicë”.

Burimi10 gusht 2011


Komente

kalimtar/e
materialist 
11 gusht 2011, 21:08
E po nuk ka faj ky i shkreti, se ky vertet eshte turk, garant i ka gjenet e perzira me turq
kalimtar/e
une 
11 gusht 2011, 22:40
Naim Terrnava, aaaa? PO valla, pak eshte turk, pak gabel magjuptian.

kalimtar/e
shqiptar e gjak shqiptari. 
11 gusht 2011, 23:39
Injoranca nuk ka kufi e sidomos per ata te cilet kerkojne te shesin dinjitetin e identitetin pasi qe te part e kan hup edhe nerin tuju (shk........ye) perzie me turq. Shqiptari nuk ka si me ken turk kur ai turkun e luftoi me shekuj, as serb as grek. Shqiptari i vertete eshte gjak ilir dhe jo si kta BQ........ma. Por sa te jetojne keta shqiptari s'ka me ba hajer.
ostrogot
ostrogot 
12 gusht 2011, 08:29
Mu më bo përshtypje (jo dhe aq, po bi fjala) që turqit, përfshi racën turke të Tërnavës dhe të gabelëve të tjerë të BIK-ut, dhe serbët kanë të dy palët të njëjtin qëndrim kundër shqiptarëve dhe historisë shqiptare.kalimtar/e
sami 
12 gusht 2011, 08:54
Po keta kellirat e BIK-ut kane ngritur xhami mu ne mes te Prishtines ku nderojne Mehmet Fatihun (permendet dhe lart te lajmet e ngjashme), qe vrau e masakroi me mijera shqiptare gjate fushatave te tij me me famekeqin rrethimin VI te Krujes ku masakroi dhe grate e femijet pas renies se keshtjelles. Normal qe te nderosh kete katil antishqiptar duhet te kesh gjak turk neper vena dhe jashteqitje ne vend te truve! Keta duhen lincuar kudo qe hasen, nga cdo shqiptar qe respekton vetveten.kalimtar/e
dukat 
12 gusht 2011, 09:23
Duke pare veprimet e fetareve le ta kuptojne me ne fund dhe ata qe mbrojne fete (nqs ka akoma te tille), se shqiptari nuk mund te jete fetar jo thjesht per arsye racionale por mbi te gjitha per arsye nacionale. Fete jane antishqiptarizem i institucionalizuar.kalimtar/e
materialist 
13 gusht 2011, 00:24
Citim:
Thënë nga dukat

Duke pare veprimet e fetareve le ta kuptojne me ne fund dhe ata qe mbrojne fete (nqs ka akoma te tille), se shqiptari nuk mund te jete fetar jo thjesht per arsye racionale por mbi te gjitha per arsye nacionale. Fete jane antishqiptarizem i institucionalizuar.


kjo eshte me se e vertete
kalimtar/e
arditi 
13 gusht 2011, 11:24
ky eshte ai qe do te fusi dhe fene ne shkolla ? per cfare, per t'i mesuar femijeve shqiptare se jane turq si ai!!231
231 
13 gusht 2011, 22:11
"Bashkësia Islame e Kosovës" e pranon haptas se është organizatë e pakicave islamike joshqiptare dmth? Dhe aq zbulim i madh nuk është, se s'besoj se ka mbet njeri pa i parë protestuesit e kësaj organizate rrugëve të Prishtinës sivjet. Vështirë të dalloje ndonjë shqiptar aty. Po që dhe nqs mund të ketë pasur ndonjë që ngjante disi si shqiptar mes tyre, duhet të ketë qenë nga këta gjakpërzierit me turq.

Për këtë përvjetor të shëmtuar ka shkruar dhe Valon Kurtishi vjet, e gjeni këtu Antishqiptarizëm në Kastriot, festohet për sulltan Muratin?!kalimtar/e
Astriti 
16 gusht 2011, 00:30
Paj kur po shkruajnë disa se puna e ndihmës së turkut që i bënë Kosovës është e pasinqertë dhe me kopili, po vërsulën disa kokëbosh kundër tyre si me kanë shki. Tërrnavë turkmuti mund të deklarohet se gjyshja e tij është e dhunuar nga jeniqerët turq, por për këtë nuk i kemi faj ne shqiptarët. Ky faqezi Tërrnava, nuk është i shitur tash së voni, jo,jo moti i ka hanger plazmat ky turkoserb.kalimtar/e
AR 
16 gusht 2011, 02:30
Nuk paskam menduar se pasojat e skllaverimit serb munde te shfaqen kaq haptas tek nje prijes fetar i cili eshte i thirrur per te qene deshmitari i pare se besimi islam (sipas kuranit) e perkrahe luften vetëm në mbrojte te familjes dhe Atdheut.( Argumenti logjik: Na eshte dhene "zgjedhja e lire" per shume gjera ne jete, por jo per prinder dhe komb. Servilizmi i qfaqur ne kete forme publike madje edhe nuanca nepotiste pse jo, para nje sternipi te pushtuesit te atdheut, tregon qarte sa eshte demtuar shpirti i njeriut ketu. A mos duhet te presim qe pas disa dekadave te deklarohemi gjakperzier edhe me serbet? meqe kane qendruar edhe me gjat!
E qmoj larte besimin islam, e kuptoj edhe faljen, por deshiroj ta degjoj kur thuhet "Me fal"!kalimtar/e
Turpi 
16 gusht 2011, 07:01
Sa gjak është derdhur për të luftuar për liri kundër këtij "mileti" pushtues, kurse ata tash vijnë e festojnë trimin e tyre në Kosovën e lirë. Me ndihmën e kujt? Shkurt: Qeni i keq ta bjen ujkun në oborr!231
231 
16 gusht 2011, 08:45
Citim:
Thënë nga AR

Nuk paskam menduar se pasojat e skllaverimit serb munde te shfaqen kaq haptas tek nje prijes fetar i cili eshte i thirrur per te qene deshmitari i pare se besimi islam (sipas kuranit) e perkrahe luften vetëm në mbrojte te familjes dhe Atdheut.( Argumenti logjik: Na eshte dhene "zgjedhja e lire" per shume gjera ne jete, por jo per prinder dhe komb.


Për informacion në "Kuran" fjala komb nuk përmendet asnjëherë, kurse ligji zakonor shqiptar e ka të përkufizuar shumë qartë. Natyrisht për një turk si Tërnava, ligji zakonor shqiptar nuk ka ndonjë rëndësi dhe s'ka si të ketë, kurse nga "Kurani" ai mëson e orgazmohet kur dëgjon për "vëllazërinë që nuk njeh kufij" dhe për "ymetin islam" ku bashkohen islamikët e të gjitha vendeve.

Islamizmi në tërësinë e tij madje si doktrinë social-politike është kundër kombit deri në atë masë sa të quhet pa frikë komunizëm arab (për kontrast të komunizmit sllav). Hidh sytë për kuriozitet në google me një kërkim të thjeshtë "islami dhe kombi" në çfarëdo gjuhe.kalimtar/e
sindibad al bahri 
16 gusht 2011, 11:08
une nje gje qe e kam pare dhe s'e mohoj dot eshte se pervec atyre protestave te sivjetshme ne Prishtine, neper faqet islamike me shqipfoles ne Facebook shumica derrmuese e fansave duken me karakteristika joshqiptare si fizionomi. po ti shifja ne rruge do mendoja se ishin nga ndonje Libi, Tunizi, Siri, Egjipt etj.
ngado qe ta sjellesh , s'mund t'i thuash atij gjithe diten qe eshte shqiptar, se mjafton te shofi njehere veten ne pasqyre dhe ai e di vete dhe e ndjen vete qe nuk eshte shqiptar se shikon dallimin mes vetes dhe shqiptareve. dhe kjo eshte qe i shkakton dhe ate antagonizmin qe vihet re tek shume prej ketyre (qe Ternava ka dale hapur dhe i quan gjakperzier) kunder kultures shqiptare dhe identitetit shqiptar dhe dashurine per "vellezerit" qe me sa duket i kane biologjike.
ne mund ta mohojme sa te duam po ka pjese te popullsise shqipfolese qe me gjak nuk jane shqiptare dhe nuk eshte rastesi qe afersine me te madhe dhe perkushtimin me te madh ndaj feve e kane pikerisht keta tipa. Ternava vetem sa shkon me larg kur thote "ne si popull" duke u perpjekur te fusi dhe shqiptaret ne nje thes me veten, po ne fakt do te thote thjesht "ne bastardet e kopilat e osmanllinjve" sic eshte ai vete bashke me ata qe i shkojne pas. keta shoqeria shqiptare duhet ti getoizoje dhe ti largoje me kalimin e kohes per ne vendet e origjines - sepse ti integrosh keta ne shoqerine shqiptare eshte si tia fusesh vetes me plumb.kalimtar/e
Ruzhdi 
16 gusht 2011, 17:41
Turqit dhe shkijet ben plane per qfarosjen e shqiptareve ne mase, dhe prape vine ne Kosove per te na kujtuar gjakederdhjen shqiptare. Zgjohuni shqiptare me se skem me qte humbim dhe mos lejoni qe ne tokat e Arbrit te vine turqit dhe shebetoret te na mbajne ligjerata me, te mallkuar qofshin te gjithe sherbetoret dhe gabeli naim mute ternava.kalimtar/e
Anton Gjokaj 
16 gusht 2011, 21:44
Me i pas fol keto fjal Hoxha i njoftun shefqet krasniqi apo si po i thon nuk ishte ken cudi,por hoxhe Ternava cdo kush cuditet.Por po shifet qart se Efendi Ternava ka lexua shum ma shum literatur fetare se sa komtare.Fjala popullore thot ska polemik me hoxhalar e prifter,po si ska sepse me ba me va lshua(me ba cka te duen)kta ta ndrrojn historin.Per mendimin tim edhe fmija 5 vjecar e din se cka i ka sjell Kombit Shqiptar sundimi Otoman,ndersa hoxhe Ternaves me ja fal se noshta edhe mos ka pi ndoni got(dihet hoxht kur pin u ban keq)e ka gabua,qe ajo shume kujt mund ti ndodhin.Kisham lut qe njerzit e nxeht mos ta shfrytzojn kyt raste me kalua ne ekstrim por te permbahen se sashte me ransi cka flet ni individ pa marr para sysh se cilit besim apo parti i takon,mir ishte ken hoxhe Ternava me kerkua falje sepse nuk i takojn krejt Shqiptaret besimit te ti.kalimtar/e
kalimtar/e 
17 gusht 2011, 04:30
Mendoj se z.Ternava nuk mund te quhet perfaqesues i shqiptareve ndaj dhe deklaratat e tij nuk ka se si te merren si shqiptare.
Te respektojme historine, te kemi paqe dhe mirkuptim me Turqine nuk do te thote se jemi te detyruar moralisht t'u bejme qejfin e te themi se jane baballaret tane, na kane shker....., ndoshta por ka edhe shqiptare te paster kjo toke. Sullan Murati ishte nje figure e nderuar per turqit, ndersa per ne Prijes dhe Mbret Gjergj Kastrioti.
Te kemi fqinjesi te mire dhe jo luftra.kalimtar/e
likeni i hasit 
17 gusht 2011, 07:43
mos u bafsh me te kajt Rahoveci!...
kalimtar/e
Izbiu 
17 gusht 2011, 10:18
Ternava ke bere deklaraten me te mire te mundshme. Me ne fund deklaroi hapur se cfare eshte. I lumte. Nje dite do deklarohet edhe shkja!kalimtar/e
shkatërro një kishë e xhami, ndërto një shkollë 
17 gusht 2011, 10:59
Ç’asht kjo mynxyrë ? Cilit komb jemi ?
Vallë prinden tuej s’e keni njoftë ?
Po çfarë gjaku ndër dej ju keni ?
E ç’gjuhë flisni ? — Turpi ju mbloftë !

......S’doni agimin e ditëve t’bardha ?
Jo, ju ktu s’paski fis as atdhe!
Ju s’jeni Shqyptar’! Jeni bastarda,
T’pa shpirt, pa nderë — t’dejun me fe!
...

Risto Siliqi, «Trathtorve të kombit»kalimtar/e
kulumana e zeze 
17 gusht 2011, 16:06
Ta lëme çështjen fetare si çeshtje personale të çdo kujt.As nuk jemi as që do të jemi legura."Vëllezërit myslimanë" as që kujtohen ta pranojnë Kosovën si të pavarur.Shqiptari ka në zemër çështjen kombëtare.Pikërisht këtu qëndron vlera e jonë si komb dhe që dallohemi nga të tjerët.Nuk ka të drejtë as hoxhë as prift që të flasë për etnogjenezën tonë.Kemi mjaft intelektualë kudo në trojet shqiptare.Insektualët le të jetojnë në iluzione dhe imagjinata qesharake.Cjapi Zi
Cjapi Zi 
17 gusht 2011, 23:57
Pse nuk ndërtojm ca kampe t' rrethume me mur n grop t' Spaçit edhe i çojm gjith kto mjekrroshat e picave t' ngrejn bythën përpjet atje sa her të duan.
Sulltani që thërrmoj muret e Krujës na u nderoka nga gabelët e xhamive t'Kosovës. A mjer ato që kan derdh gjak për me e trashëgu farën e ktyne deri sot...
kalimtar/e
Dritoni 
18 gusht 2011, 15:29
Po de po. Ne e kemi gjakun e perzier. Na imorret grate dhe na dualen kopilat.
Vec soji i te tilleve e kan gjakun e perzier. Sa per mua kjo svlen jam i races dinarike.kalimtar/e
Drini 
18 gusht 2011, 16:05
Ironia – apo lavdi marrëzisë : - Poshtë liria -Rroftë robëria..
Poshtë Kopiliq luftëtari- Rroftë pushtues sulltan Murati .
231
231 
20 gusht 2011, 20:56
Kujdes kur e thoni historinë siç ka ndodh se fyhen turqit:

Citim:
Kosovë, Dinçer: Hiqni fyerjet për Turqinë

Ministri i Arsimit turk, Omer Dinçer ka zhvilluar një takim me homologun e tij kosovarë Ramë Buja, gjatë takimit ministri turk i ka kërkuar Bujës që të heqi nga tekstet shkollore disa paragarafe që përmbjanë fyerje për Turqinë.

“Ne biseduam dhe kërkuam nga Ministria eliminimin e paragrafëve nga librat e historisë së Kosovës, të cilat përmbajnë fyerje për historinë turke. Ne jemi në finalizim të projektit, i cili vazhdohet të punohet nga Komisioni, i cili është themeluar për eliminimin e këtyre problemeve dhe neve do të na gëzojë pa masë fakti që kur të botohen librat e reja të mos t’i kenë këto paragrafe”,- ka deklaruar Dinçer.

Agjencia e lajmeve Kosovapress bënë me dije se ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja nga ana e tij ka sqaruar se do të ketë vetëm disa ndryshime të nevojshme, pasi sipas tij historia nuk mund të ndryshohet.

“Nuk u tha se do të ndryshohet historia, u tha që do të korrigjohen ata kapituj ku ka pjesë fyese për popullin turk. Kjo do të korrigjohet dhe jo të ndryshohet historia, sepse nuk mund të ndryshojmë historinë e cila ka ndodh. Kjo do të ndodh duke qenë të përbashkëta të dy komisionet shumë profesionale në këtë drejtim”,- theksoi ministri kosovar.

http://www.standard.al/index.php/nderkombetare/kosova/7190-kosove-dincer-hiqni-fyerjet-per-turqine.html
kalimtar/e
Alem Qukalia 
23 gusht 2011, 09:12
Hoxhallaret, edhe me shkaun e kane gjakun e perzier, e jo veq me turkun. Nuk kane faj se edhe atehere, e edhe sot paguhen prej armiqve tan per ta zhdukur kombin shqiptar, per te thene se shqiptaret nuk kan ekzistue kurr, por ata jane turq, serbe, rome e indiane, veq shqiptare mos te kene qene, e mos te jene. Shqiptare, ju qe e doni kombin tone, mos u besoni hoxhallareve, priftave e popave, se ne kemi qene, jemi dhe do te jemi shqiptare, asnje armik, e as vegel e tyre nuk mund ta mohoj kete. Historine nuk mund t`na e ndryshoj as kush per kurfar çmimi. Turp atyre qe veten nuk e ndjene shqiptare.postieri
postieri 
28 gusht 2011, 16:28
Citim:
Myftiu Tërnava priti Davutoglun

Prishtinë, 28 gusht - Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, priti sot ministrin e punëve të jashtme të Turqisë, Ahmet Davutoglu, të cilin e falënderoi për kontributin e shtetit turk dhe të tij personal për mbështetjen e Kosovës në arnën ndërkombëtare, sidomos për punë që ka bërë ministri turk në lobimin për njohjen e Kosovës nga shtet që ende se kanë njohur.

Ministri turk i punëve të jashtme të Turqisë, Ahmet Davutoglu, tha se Kosova ka përkrahjen e parezervë të shtetit turk në arenën ndërkombëtare.

Myftiu Tërnava e njohur ministrin turk edhe më arritjet që ka shënuar Bashkësia Islame, si dhe me sfidat dhe vështirësitë me të cilat përballet BIK.

Një rëndësi të veçantë në bisede më ministrin e punëve të jashtme të Turqisë, Davutoglu, Myftiu Tërnava, ia kushtoi kujdesit, restaurimit e trajtimit të duhur të objekteve të trashëgimisë kulturore që i përkasin periudhës së Perandorisë Osmane.

Myftiu, tha se në bashkëpunim me agjencinë “Tika” kemi bërë restaurimin e disa xhamive që kanë vlerë monumenti, por nevojat janë të mëdha edhe në disa xhami të tjera, siç është xhamia “Jashar pasha” në Prishtinë, “Sinan pasha” në Kaçanik etj.

Ministri turk premtoi mbështetje për restaurimin dhe trajtimin adekuat të xhamive monumentale.

http://www.koha.net/?page=1,13,67584
kalimtar/e
kalimtar/e 
1 shtator 2011, 11:19
I bashkangjitem mendimit tuaj. Por perderisa keta bastard jan te organizuar dhe tejet aktiv ne indoktrinimin e femijeve dhe rinise, pjesa e shqiptareve te vertete sikur te gjinden ne nje amulli gjithperfshirrese. Synimi i ketyre kopilave turko-arab eshte marrja e pushtetit, mos u mashtroni. Ndertimi i nje gjamije kolosale ne qender te Prishtines do ta vulos Kosoven si vend Islamik njeher e pergjithmone dhe ndihmon ne synimin e tyre per zhdukjen e identitetit kombetar. Mendoje se duhet te behet nje organizim i shqiptareve te vertete qe te ndalet ky ekspanzion i fese islamike dhe ckombtarizimit te Kosoves.
Ata deshirojne nje Bosnje te re dhe jane ne rruge te mirre ta arijne kete. Shikoni rrinine se sa e indoktrinuar eshte, s ndine asgje tjeter po .."pasha allahun...pasha kuranin" ne kohen time thoshnim: pasha Zotin. Rreziku eshte me i madh se q mendojme ne.postieri
postieri 
9 tetor 2011, 17:21
Citim:
Tërnava në varrimin e nënës së ErdoganMyftiu Naim Tërnava ka marrë pjesë sot në ceremoninë e varrimit të nënës së Kryeministrit turk, Recep Tayyip Erdogan.

Ai duket të ketë qenë kosovari i vetëm atje, në mesin e shumë liderëve botërorë që shkuan ta ngushëllojnë Kryeministrin e Turqisë.

Tenzile Erdogan, vdiq në spital në moshën 83 vjeçare, pas një operacioni në tëmth.

Agjencitë turke të lajmeve thonë se mijëra njerëz mbushën oborrin e një xhamie në Stamboll, duke u lutur për shpirtin e Tenzile Erdogan, nënës së Kryeministrit turk.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=139229
kalimtar/e
El 
2 dhjetor 2012, 15:15
Poshtersi pa fund!
Dhe ne e lejojme te jetoj nje Virus Antishqiptar ne Token dhe Shoqerine Shqiptare!kalimtar/e
Dobesia Shqiptare 
2 dhjetor 2012, 16:31
PO vetem turqt dhe magjupt, dhe boshnjaket e shohin ket Ternaven si hoxhe, per ne shqiptaret... ky eshte thjesht nje turk i pashkolluar qe mundohet me mashtru shqiptaret me nacionalizmin turkJep koment

Terminologji | Të reja | Shkrime | Thënie | Forum | Dijeni

 Redaksia: kontakt@ateistët.com
 Dega Ateistët / Vargmal © 2001-2019