k   y
TERMINOLOGJI      TË REJA      SHKRIME      THËNIE      FORUM      DIJENI

Prishtinë: Tërnava nderon masakruesin e shqiptarëve


Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kreu i organizatës abrahamike "Bashkësia Islame e Kosovës", Naim Tërnava, kanë përuruar sot në praninë e kryeministrit të Turqisë, Reçep Erdogan, xhaminë e restauruar që mban emrin e sulltanit Mehmet Fatih, armik dhe masakrues i shqiptarëve në periudhën e Lidhjes së Lezhës.

Në këtë ceremoni antishqiptare, veç pjesëmarrësve zyrtarë morën pjesë dhe një numër i konsiderueshëm njerëzish që, sipas shtypit, "e përshëndetën ngrohtësisht kryeministrin turk, Erdogan, dhe atë të Kosovës Thaçi".

Kryeministri turk me këtë rast ka shprehur gjithashtu gatishmërinë e qeverisë së tij për të investuar në restaurimin e monumenteve të tjera simbole të pushtimit turk mbi shqiptarët dhe Shqipërinë, të cilat, siç u shpreh ai "janë pasuri e përbashkët dhe si të tilla duhen të trajtohen në mënyrë meritore".

Restaurimi i kësaj xhamie famëkeqe dhe simbol të antishqiptarisë është bërë me financimin e Agjencisë Turke për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar (TIKA). Sipas palës turke xhamia është ngritur për herë të parë në vitin 1461, pikërisht gjatë luftës së përgjithshme shqiptare kundër pushtimit turk nën drejtimin e heroit kombëtar Gjergj Kastriotit.

Burimi4 nëntor 2010


Komente

kalimtar/e
iliria rron 
7 nëntor 2010, 14:42
ooooooooo zot ne dor te kujt kemi rene si kosova ashtu dhe shqiperia nje mut jemi ,vdekje tradhtarve ,UCK ja luftoi per shqiponjen me dy krena e kto te pabes politikan vendosen nje qylym gabelqish neper administrata e vendit ska turk te mir se jan dredharakt qe na kan masakru per 500 vjet o njerez mos shkoni si kope delesh po hapni syt se kosova nuk esht cliruar akoma se kemi luginen e presheves ne duart e sllaveve akoma ,pa ato nuk ka as kosov as shqipni me rrespekt dashamir sula nga dibra e vogel shqipnikalimtar/e
orioni 
7 nëntor 2010, 14:49
A jane shqiptare keta apo cfare dreqin jane??? A e dine keta cfare po 'respektojne' apo iu kane hedhur trute e gomarit???? Cfare skandali!!!kalimtar/e
Qyqavica 
7 nëntor 2010, 21:07
Tmerr Tmerr per KOMBIN me të vertet këta lloj njerzishë nuk din se qfarë bajnë apo e din shum mirë. Zotni Tërrnava para lufte e din mirë ai nuk pranonte të kryente sherbime fetare oset të varroste kufoma (për të gjenaze)ose siq ajë i shifte një 40 £, sepse fshati ishte que kunder shtetit (lexo okupatorit serb) dhe ky qenef nuk bante rite fetare.
tani na i reastaurojn objekte eme emrin e Dhumpirave (barbarve osmanë)që pinen vetëm gjakë shqiptari per 500 vjet me radhë
skerdilaid
skerdilaid 
8 nëntor 2010, 09:35
I bëj me dije bastardëve të Mehmet Fatihut që shajnë në privat se nuk keni e nuk do të keni të drejtë fjale në këtë faqe. Historia shqiptare, të paktën nga ne këtu, NUK TREGTOHET. N.q.s. nuk e njihni historinë shqiptare hapni librat se mbetët bagëti për thertore. Dhe përpara se të guxoni të flisni e të shkruani shqip herën tjetër bëni një analizë ADN-je, se nuk do të lejojë njeri këtu përmbajtje të paidentifikuara gjenetike të hedhin vrer antishqiptar.kalimtar/e
Urimi-Kukes 
11 nëntor 2010, 23:36
Po c'jene keto turpe qe behen ne te dy anet e kufinit o qeveritare e politikane.kalimtar/e
Urimi-Kukes 
12 nëntor 2010, 10:58

Mendoj se duhet lejuar te shkruajne ne kete faqe edhe besimtare, sidomos kur kane njohje dhe debatojne me argumenta. Kjo, shpejt do ta beje faqen te kerkuar, interesante dhe te fruteshme.kalimtar/e
Gashi 
17 nëntor 2010, 13:06
trute qe i kemi nje dit dota nderojm edhe slobaodan miloshevicin edhe popllin serb do ta vquajm vellezer turpe per keta dy njerzekalimtar/e
materialist 
19 nëntor 2010, 22:32
katastrofa me e madhe eshte se thaqi dhe erdogani i thone njeri tjetrit vellezer, ashtu sikur shume mysliman shqiptar qe i thone turqeve vellezer.kalimtar/e
Joshua 
25 nëntor 2010, 01:12
Mallkim per popullin Shqipetar, qe te udheheqen nga disa persona qe pa kurrfare krenarie e zhdukin identitetin e vet, duke u bere vella me kanibalin. sa te gjore, per kete me shekuj nuk kemi pas shtet. Cdo nje qe e konsideron turkun vella dhe e quan vella, eshte edhe vet turk, sepse ne venat e tij, rrjedh Gjak TURKUUUUUUUUU.kalimtar/e
Nez 
25 nëntor 2010, 04:06
A edhe masakruesit po dufka mi nderu qito se paskna dit sot e msova. haha po s kini faj ju se paguhni per kit pun. mos i ulni vlerat e UÇK-se o gomarekalimtar/e
Reflection 
26 prill 2011, 01:37
Turqia (per te gjithe ata qe nuk kane patur fatin ta mesojne, apo thjeshte sepse jetojne te zhytur ne injorance) ESHTE E ZEZA E KOMBIT TONE. Keta turq te mallkuar na kane rrenuar gjithçka. Minimumi, Erdogan, edhe pa ia thene ne (gje, qe ne duhet te pretendojme zyrtarisht) duhet te KERKOJE FALJE per ate qe Turqia na ka bere.

Politikanet tane, as qe duhen permendur, FALE TYRE PO VAZHDOJME TE JEMI TE TURPERUAR E GJUNJEZUAR SI KOMB(si ne Shqiperi, Kosove, A.Ahmeti ne ate shtet fallc, nje lloj jane).

Perveç te tjerave, desha t'iu kujtoj atyre (pak,per fat) pro-turqeve (qe shpesh perplasem me ta ne web) se edhe genocidi i çameve ishte i mbeshtetur nga turqit, te cilet, per interesat e veta bene pazare me greket dhe ia futen popullit tone. EDHE NJE HERE: MALLKUAR QOFSHIN SE NA RRENUAN SI KOMB (ndoshta ata te sotshmit s'kane edhe faj,po..nderime jo, te pakten).

P.S Meqe une iu bashkova me vonese ketij leximi, gezohem qe ndienjat e mia i paskan shprehur mjaft mire lexuesit e tjere, Flm-shume!


kalimtar/e
Reflection 
26 prill 2011, 01:44
Mua, nje nder gjerat qe me vijne ndermend shpesh kur flasim per ata TE MALLKUAR TURQ jane ato kenge vajtimi, te trishtuara, ku kendohet si si e mijera raste turqit perdhunonin femrat e masakronin fshatra e qytete te tera!

Nje nder ato kenge qe me ka prekur shume, e kujtoj shume mire qe i vogel, flas per kengen me titull; "Gjalle a vdek nusen t'ma bini' (per te interesuarit; gjendet ne utube). Pshnkalimtar/e
afrim shqiptari. 
21 maj 2015, 12:55
po vete familja thqi dhe familja naim ternava jane familje turke,por maskohen qellimishte para shqiptarve,vetem qe te perfitojn ne vota,e mashtrimet e tyre.kalimtar/e
thiu i pit 
28 mars 2017, 13:32
Një person i konfesionit Mysliman keto ditë e zbuloi personalitetin e tij te vertete te një antishqiptari. Xhabir Hamiti shpesh here paraqitej rrejshëm nëpër media apo ne biseda private si një mysliman i moderuar, edhepse myslimani mund te jete vetem Mysliman, as i moderuar as primitiv as radikal as politik….por Mysliman.
Mysliman ose je ose nuk je. Nuk ka verzion tjeter.
Xhabir Hamiti paraqitej kinse ka konflikt konceptual ne BIK me Myslimanin kryesor te Kosoves Naim Trrnava, por ne te vertete nuk kishte as konfliktin me te vogel konceptual, sepse ska konflikt konceptual te Myslimanet, por ka konflikte financiare apo konflikte per pozita administrative ne Shtetin Laik te Kosoves, ne te cilin shtet BIK eshte nje organizate joligjore , meqe uk eshte regjistruar ne asnje institucion shteteror te Kosoves.
Xhabir Hamiti keto dite kerkon njesoj sikur Naim Trrnava qe ne Kosove, ne shkollat laike shtetrore te futet mesimi mysliman duke tentuar fillimin e shkaterrimit perfundimtar te Kombit Shqiptar ne Kosove, dhe fillimin e prodhimit industrial te Myslimaneve ne Kosove.
Nje tjeter mysliman me emrin Sabri Bajgora thote qe mesimi fetar i pengon dukurite negative,,! Nuk ka dukuri me negative se religjioni e sidomos religjioni mysliman qe eshte dukuri katastrofale negative , me e rrezikshme se hajnia, droga, prostitucioni, terrori etj. Mesimi fetar eshte dukuri me negative qe mund ti ngjaje kombit SHQIPTAR.
Religjion Mysliman urdheron qe qdo Mysliman prioritet te e kete myslimanizmin, ndersa e ndalon perkatesine kombetare. Sipas kesaj urdherese nuk ka kombe, dmth nuk ekzistojne kombet por ekziston Myslimani.
Rrjedhimisht nuk ka Shqiptar.
Ne Kosove sot ka afersisht 20-25 mije praktikues te myslimanizmit, duke u bazuar ne numrin e myslimaneve qe shkojne ne faltoret myslimane , ne Xhamija, ne baza ditore. Prej ketyre 20-25 mije Myslimaneve, ka mysliman me prejardhje te ndryshme, siq jane Shqiptar, Serb, Turqeli, Romë, Malazez, etj, por shumica jane me prejardhje Shqiptare.
Xhabir Hamiti kërkon qe per 20-25 mije mysliman te imponohet mesimi mysliman neper shkolla publike edhepse 95% te popullates se Kosoves nuk praktikojne asnje religjion ne asnje institucion relixhioz. Imponimi i mesimit fetar eshte tradhetia me e madhe qe mund ti behet kombit Shqiptar, sepse vetem ne shtetin e ish mbreterise Jugosllave lejohej vetëm …..mesimi fetar per Shqiptar!!!
Shkaterrimi i kombit Shqiptar është plan i vjeter e serbeve dhe turqeve.
Sot jemi ne kthesen historike : ose te jemi SHQIPTAR ose te mos jemi Shqiptar. Ne kete kthese historike duhet te luftohet pa asnje kompromis tentimi i forcave te llojit Xhabir Hamiti dhe Naim Trrnava, qe e kerkojne shkaterrimin perfundimtar te kombit Shqiptar.
Keto dy personalitete myslimane, jane konvertuar nga Shqiptari ne Mysliman dhe eshte qeshtje e tyre personale, por ne qe e konsiderojme vehten Shqiptar duhet te mbrohemi nga sulmet e ketyre dy Myslimanve qe deshirojne te prodhojne mysliman ne menyre industriale…….
Myslimanet e Kosoves duhet te praktikojne religjionin mysliman ne faltoret myslimane …….dhe kjo eshte definitive. Ritualet fetare nuk duhet lejuar ne instutucionet publike.
Nese ne Egjipt ne tre vitet e fundit jane mbylle 34 mije faltore myslimane, eshte a aresyeshme qe ne Kosove te behet i njejti veprim.
Pra Kosova definitivisht duhet te jete shtet sekular, ndersa religjiozet e kane vendin ne faltoret religjioze , e kursesi ne shkolla publike por vetem ne shkolla fetare.
Myslimani Xhabir Hamiti jep shembuj se ne disa shtete ka mesim relixhioz. Sigurisht qe ka por ne Kosove nuk duhet te kete , sepse Kosova i ka tre religjione, dhe te gjitha religjionet i kane shkollat e tyre. Pastaj ka religjione te ndryshme , dhe asnjera prej tyre nuk eshte e njejte ne filozofi.
Poashtu mbrenda religjioneve ka mijera verzione dhe interpretime .
Ato interpretime dhe verzione le te jene qeshtje e personave religjioz….e kursesi e atyre qe nuk praktikojne asnje religjion.
Xhabir Hamiti neser do te kerkoje qe te aplikohet Sheriati.
Prandaj personave sikur Xhabir Hamiti dhe Naim Trrnava ……duhet treguar ku e kanë vendin……ne objekte religjioze per praktikim te religjionit.
Nese kerkon praktikim te religjionit ne shkolla , atëhere mund te kerkohet edhe ne restorante, shtepi publike apo prostitucioni, stadiume, kafeteri, pishina, gjithkund!!,!,!,,,,!ne plazhë, ne Korzo..ne shitore, shoping qendra……etj..etj……
Xhabir Hamiti edhe Naim Trrnava ju jeni…… tradhetar, sepse ju e urreni Gjuhen Shqipe, Gjergj Kastriotin, Plisin, veshjet kombetare SHQIPTARE. JU E URRENI HISTORINE E kombit Shqiptar….dhe ne fund ju urreni kombin SHQIPTAR, sepse keshtu ju dikton religjioni Mysliman. Ju vesheni si arab, dukeni si arab, ligjeroni si arab ne gjuhen arabe, madheroni historine arabe, punoni per interesat e arabeve……..dmth ju jeni Arab.
Ose je Shqiptar ose mysliman……..Jep koment

Terminologji | Të reja | Shkrime | Thënie | Forum | Dijeni

 Redaksia: kontakt@ateistët.com
 Dega Ateistët / Vargmal © 2001-2019