k   y
TERMINOLOGJI      TË REJA      SHKRIME      THËNIE      FORUM      DIJENI

Kristianët: Përmbytjet në Angli i sjell "zoti"...


peshkop-britanik.jpgPërmbytjet e fundit që kanë prekur Anglinë, sipas peshkopëve të Kishës së Anglisë, janë gjykimi i "zotit" për imoralitetin dhe pangopësinë e shoqërisë së sotme.

E ndërsa ata që janë prekur nga përmbytjet janë parimisht të pafajshëm, peshkopët pohojnë se përmbytjet vijnë si pasojë e shpërfilljes së mësimeve biblike.Burimi2 korrik 2007


Komente

kalimtar/e
notird 
17 korrik 2007, 09:04
Many fucking beliverse of that rotting god died.

Kjo asht idioci ! Jo veq se kanë vdekë edhe njerëz që skan lidhje me të ashtuquajturat mekat pasi duhet të ket patur edhe fëmijë apo foshnje të viktimizuar por ma shumë për paraqitjen e këtij tirani të çmendur.

Ai që nuk e len frikën me ia zgjedh rrugën e kupton se një qenje kaq xheloze e e etur për pushtet nuk asht zoti ynë kozmik. Po e përfshi këtu edhe allahun dhe jahvehun se kta identifikohen me qat "zot". Besimtarët nuk e logjikojnë pse ky zot si krijuesi aq i madhërishëm (i vetëpërshkruar) nuk asht i aftë ta shoh çfarë ke ti në zemër. Pra pse me të sprovu ai që të bani ky që je ? Sidoqoftë pse po më kërcënon me asi kërcënimi ç'njerzor si manjak vetëm se nuk e ndjeka i verbëruar. Ai do që ne të bëhemi rrob i ti., këtë nuk do ta mohoj asnjë besimtar. Pasi ata tani vetëm deklarojnë me krenari se janë të tillë. Të verrbuar nga frika ndjekin në terr prej nga askush nuk u kthye, shpërblimin mashtrues që nuk ka kurfar gjurme realizimi. Mos ta vonoj me pikpamjet time ndaj këtij zoti abrahamik!

Përmbytjet në Angli janë vetëm një nga shumë e shumë fatkeqësi (apo më sakt fatmirësi pershkak mbipopullimit) që konsiderohet të sjella nga "zoti". Kjo ndodh gjatë tërë historisë në religjionet abrahamike. Arsyja ishte e njejta. Mëkatarët. Por mëkate po konsiderohen të gjitha veprimet që të bajn njeri.

Kështu ndodhi edhe me vdekjen e zezë kur inkuzicioni u tërbua për gjak se pak pati viktima nga kjo epidemi. U zgjuan sekta mazohiste duke gjykuar njerëz të pafajshëm për herezi e kështu me radhë.

Myslimanët çdo tërmet apo forcë tjetër natyrore e konsiderojnë si shenj "kiameti" dhe duket se nuk e kuptojnë se këto dukuri ishin shumë më të shpeshta në të kaluarën e largët (kohë të panjohura nga Kurani). Këto dukuri kan me na shoqëru deri në fund dhe normal asht me besu se ka fund kjo botë se në fakt ne jemi shumë me fat se kemi jetë këtu. Por me krahasim me kohën e pafund kjo asht vetëm blic...

Të njejtat të gjepura i predikon edhe islamizmi. Përmbytje se po ekspozohen femnat tepër... nuk po besojnë në allah mjaft njerz... ohh po m'dhem kryt me kto poshtërtina idiotike!kalimtar/e
Vald 
17 korrik 2007, 09:04
Ai prifti po me duket se e vetmja gje qe po ben me ate shkopin eshte te krruj verren heheheDexhalli
Dexhalli 
17 korrik 2007, 09:05
Ai duhet të dënohet sepse ka bërë të kundërtën e ngushëllimit. Ai u ka thënë njerëzve "mirë e gjetët se nuk erdhët të pagëzoheni tek unë".

E pra kjo nuk tolerohet.kalimtar/e
kalimtar 
18 korrik 2007, 09:05
keto budalliqe i nxjerr vete Kisha, qe te afroje sa me shume njerez edhe te marre sa me shume para nga ato qe japin lemoshe ne kishe.. Turp per gjith kta prifterinj leshi, qe jan kthyer ne pedofille edhe homoseksuale, tani kerkojne edhe qe njerzit te shkojne ne kishe.

pffJep koment

Terminologji | Të reja | Shkrime | Thënie | Forum | Dijeni

 Redaksia: kontakt@ateistët.com
 Dega Ateistët / Vargmal © 2001-2019