k   y
TERMINOLOGJI      TË REJA      SHKRIME      THËNIE      FORUM      DIJENI
Për sa kohë që prifti, ky mohues, shpifës dhe helmues profesionist i jetës, mbahet ende si një lloj i epërm qenieje njerëzore, atëherë nuk mund të ketë përgjigje ndaj pyetjes: "Ç'është e vërteta?"
Etiopasit thonë se zotat e tyre janë hundështypur e të zinj, trakasit i kanë të vetët sykaltër e flokëkuq.
Tërë fetë janë themeluar mbi frikën e të shumtëve dhe zgjuarsinë e të paktëve.
Aurel Plasari

Mendime për historinë e feve si lëndë...


Në një shtet laik dhe, sidomos, të themeluar si laik, lënda e historisë së feve nuk ka se përse të mos ketë vendin e vet në programet arsimore. Në gjendjen e sotme problematike të kulturës shqiptare, specialistëve të arsimit nuk do t’u shkonte qëndrimi i aristokratëve francezë që mburreshin: “Ne kemi Voltaire-in, populli ka meshën…”. Kusht parësor i konceptimin dhe trajtimit në shkollë të një lënde të tillë do të ishte karakteri i saj shkencor, që do të thotë në këtë rast jofetar. Më shqip: një lëndë shkencore e pandikuar as nga mësimet e...
Veiz Bajo

Andekdota nga jeta e Hasan Tahsinit


Kur i vajti një herë për vizitë një miku në Ninat, me të hyrë në shtëpi ai e përshëndeti Hasan Tahsinin në gjuhën turke. Hasani nuk iu përgjigj fare. - Përse nuk më përfill e s’më përgjigjesh Hasan efendi – i tha miku. - Nuk është e vërtetë se nuk të përgjigjem, - ia ktheu Hasani. – Edhe heshtja është një përgjigje. * * * Në vitin 1873, për mendimet e tij përparimtare e për interepretimin shkencor materialist që u bënte fenomeneve të natyrës dhe formimit të gjithësisë, Hasan Tahsini u arrestua në akuzën se vinte në dyshim ekzistencën e...
Kahreman Ulqini

E drejta kanunore shqiptare përballë të...


Në këtë punim do të trajtojmë vendin e institucioneve fetare dhe atë të klerit në të drejtën kanunore shqiptare, karakterin laik, qëndresën e saj ndaj forcës së madhe e të përhershme të së drejtës kanonike e të sheriatit dhe, në anën tjetër, natyrën e ndisa ndikimeve, që vërehen nga shekulli XVII deri në fillim të shekullit XX në trevat ku vepronte Kanuni i Skënderbeut dhe ai i Lekë Dukagjinit. E drejta kanunore shqiptare si përfitim i një shoqërie të lirë malësore, në kundërshtim me të drejtën feudale, nuk u njihte një pozitë të veçantë, të...
Mark Tirta

Raportet ndërbesimore dhe islamizimi në...


Që në ndeshjet e para të shqiptarëve me turqit osmanllinj filloi të ndihej rryma e një feje të re që, pas pak shekujsh, do të bëhej zotëruese në truallin shqiptar. Në fillim islamizimi filloi të kryhej në formë praktike. Për arsye të lidhjeve e të aleancave politike, disa nga feudalët shqiptarë e përqafuan islamin pa hezitim, ashtu sikurse dhe e braktisnin, kur t’ua donin rrethanat politike. Për të shpëtuar nga katastrofa e për të ruajtur disa privilegje, Gjon Kastrioti dhe të bijtë u kthyen në myslimanë. Vetë Gjon Kastrioti e quajti veten...
Hulusi Hako

Replikë rreth shkrimit “Fanatikët, Volteri dhe ne mes tyre”

Autori i mirënjohur Besi Bekteshi, me politematikën jo pak të suksesshme në gazetën SOT, me atë shkrim të 3 shtatorit, cek disa probleme madhore, që tërheqin në debat. Më të...
Artan Duka

A po ia luan “fenë” politika fesë?

Është bërë rutinë ca si rutinë e bezdisshme llomotitja e politikanëve vend e pa vend rreth besimit fetar ndonëse me letra jemi shtet laik. Si kushdo, edhe ai është i lirë të...
Hulusi Hako

Feja në arsim, shkollës po i kanoset një aventurë e re

Nga janari 2017, me plan pilot të Ministrisë së Arsimit, futet në 10 shkolla të vendit, një lëndë e re me emërtim të bujshëm “Kulturë fetare”. Sesi shkrepi një ide kryeministrore...
Hulusi Hako

Ç`na qenka kjo "drejtësi e zotit"?

Shkrimi "Po votojmë drejtësinë njerëzore, nuk mundemi atë të Zotit" (SOT, 21 korrik 2016), nxori në treg edhe pohimin- “xhevahir” se, ekzistoka edhe një drejtësi prej perëndie!...
Gilman Bakalli

Feja si ideologji

Në një pikë bashkohen përfaqësuesit e politikës me ato të institucioneve fetare: fetë nuk janë ideologji. Të dyja palët mendojnë se kush i ideologjizon fetë, po abuzon me to. Në...
Albert Rakipi

Feja hyn në shkollë: Një ide e gabuar, e padobishme, nëse jo e rrezikshme

Sipas qeverisë, rikthimi i fesë në shkollë “nuk do të cenojë laicitetin e shkollës, por “do të pajisë të rinjtë qysh në shkollë, me disa njohuri bazë për të kultivuar respektin...
Hulusi Hako

Edhe ti, Kosta? (Replikë për mësimin e historisë së fesë)

Shkrimi me titullin shqip e latinisht “Historia e fesë: Një terra incognita?” (DITA, 22 prill), i Kostës (Barjaba), sa i shkurtër e i thjeshtë (vetëm në 4 paragrafe), gati në...
Fatos Tarifa

Feja dhe shkolla, debati që duhet bërë patjetër

Pa u hequr asgjë mendimeve që kam shprehur publikisht javët e fundit mbi fenë dhe mësimin e saj në shkollë, dëshiroj të sjell në vëmendjen e publikut dhe të autoriteteve zyrtare...
Fatos Tarifa

Morali nuk e justifikon fenë

Një ndër argumentet që dëgjojmë shpesh në favor të idesë për të futur fenë në shkollat tona është “argumenti” moral, sipas të cilit, feja, me mësimet e saj, e ka bërë njeriun më...
Arben Kallamata

PO mësimit të fesë në shkollë

A duhet dhënë feja si lëndë mësimore në shkollë? Unë pa hezitim përgjigjem me një PO të madhe. Është domosdoshmëri, veçanërisht për ne që qarkullojmë një tollovi idesh dhe...
Hulusi Hako

Qeverisja moderne dhe degradimi deri në këtë farë feje

Asnjë argument bindës nuk gjendet për çdo prezantim shtesë të fesë në shkollë. Nuk i shërbejnë progresit as pritja me entuziazëm e këtij lajmi të qeverisë shqiptare nga Obama, nuk...
Sibel Halimi

Paradoksi i mësimit mbi fetë në shkolla

Me idenë për mësime mbi fenë në shkolla, antagonizmi i përbotshëm ndërmjet shkencës dhe fesë, rritet në përmasa enorme, për vetë faktin se mbështetësit e të parës japin shpjegim...
Jashtë Shqipërinë nga organizatat fetare

SHBA: Kryhet terapia e parë gjenetike kundër...

0
e hënë, 25 prill 2016 shkenca
Elizabeth Parrish, kreu ekzekutiv i kompanisë "Bioviva USA Inc." është tashmë njeriu u parë që ka kaluar me sukses terapinë gjenetike për anasjelljen e plakjes, duke arritur të zhbëjë rreth 20 vite nga shkurtimi normal...

Kinë: Rimodifikohet gjenetikisht embrioni i njeriut për...

Shkencëtarët në Kinë kanë raportuar modifikimin e dytë eksperimental gjenetik të embrioneve të njeriut të...

SHBA: Rritet truri i parë njerëzor në kushte laboratori

Një tru njeriu në formën e tij pothuajse i plotë është formuar për herë të parë në kushte laboratori në...

Austri: Astronautët përgatiten në alpe për misionin në Mars

Një akullnajë në Austri me ngjashmëri befasuese me planetin e Marsit po i ofron eksploruesve kushtet perfekte...

NASA: Vitamina B3 mund të ketë ardhur nga meteoritët

Rezultatet e eksperimenteve laboratorike me vitaminën B3 nga një ekip shkencor i NASA-s, mbështesin tezën se...

Gjermani: 4 orë nga Toka në Hënë me shtytësit...

Një projekt i hedhur në kosh nga NASA, u mor dhe u studiua prej disa vitesh nga shkencëtarët e Universitetit...

SHBA: Rreth 1000 shkencëtarë kërkojnë ndalimin e armëve...

Mbi njëmijë figura të botës së teknologjisë deklarojnë se lufta po na del jashtë duarve dhe kërkojnë ndalimin...
Lirim nga feja në Greqi

Tiranë: 1028 kisha, xhami e teqe...

3
e hënë, 9 maj 2016 vendi
Pak ditë pas legalizimit të një objekti të paligjshëm të organizatës abrahamike "KOASH" në Durrës, kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame pohon se po shqyrtohen vetëdeklarimet e...

Tiranë: Ultimatum që mësuesit e lëndës së fesë...

Tashmë nuk është më një ide dhe projekt, por një vendim shtetëror, që në...

Tiranë: "Kurani" në gjykatë si...

Publicisti i mirënjohur Kastriot Myftaraj, ka ngritur një kallëzim penal në...
Nuk Mund. Te. Pranohet. nga Agim
e premte, 20 korrik 16:34
Shume informacion me vlere nga Elena
e martë, 18 prill 19:25
Super informacion nga Ergi
e enjte, 13 prill 20:47
Sot kam mesim per kashten e nga keisi
e mërkurë, 12 prill 14:58
informacjon i vlefshem dhe i nga tina aleksja
e hënë, 3 prill 21:48
Shum I mire ky infotmacjon nga ola suti
e hënë, 3 prill 20:17
shum e bukur poezia nga djago lulja
e mërkurë, 29 mars 15:24
Një person i konfesionit nga thiu i pit
e martë, 28 mars 13:32
Urim urime 7 marsi nga Rma
e mërkurë, 8 mars 14:18
Urime 7 Mrsi nga islam begu
e diel, 5 mars 18:23
Asht zhurem e padurueshme dhe nga Kasemi
e mërkurë, 1 mars 20:06
Perffekte nga Drenusha Shehu
e shtunë, 28 janar 19:32
shume mire vazhdoni zbulimet nga kaltrina
e enjte, 1 dhjetor 21:48
me mallengjen nga mia
e enjte, 17 nëntor 19:00
A mund te beni ndonje nga The Atheist
e enjte, 25 gusht 22:34
Ah mjere ne! Ne vend te nga Livia
e enjte, 25 gusht 22:16
Ju lumtë për shkrimet ... nga Musa Prebreza
e shtunë, 20 gusht 06:46
Eshte hapi me i menqur qe nga Fitore
e shtunë, 13 gusht 23:27
ASnje deri me sot nuk ka nga genci
e shtunë, 13 gusht 16:46
KJO ESHTE TRADHETIA E RADHES nga Genci Ristani
e shtunë, 13 gusht 01:57

Hungari: Ndalohet me ligj përhapja...

0
e premte, 29 prill 2016 bota
Kryeministri i Hungarisë njoftoi të hënën se nuk do të lejojë përhapjen e fesë islame në vend. Duke folur para parlamentit, për të festuar përvjetorin e pestë të...

Gjermani: "Alternativa për Gjermaninë...

Partia "Alternativa për Gjermaninë" (AfD) ka përcaktuar kursin e saj kundër...

Bangladesh: Vritet me hanxhar edhe një profesor...

Një profesor i një universiteti në Bangladesh është vrarë me hanxhar nga...

13 shtetet ku ateizmi dënohet me vdekje

Anembanë botës një numër shtetesh vijojnë ta parashikojnë ateizmin në kodin...

Evropë: Vendet që rekrutojnë më shumë...

Në bazë të disa statistikave, Kosova është radhitur në vendin e pestë e cila si...

Siri: Lavdërim Muhaxheri prezanton monedhën e...

Paraushtarakët e ISIS-it kanë prezantuar monedhat që do të përdoren në zonat e...

Nigeri: Mbyllen 55 kisha e xhami pasi...

Autoritetet në Lagos të Nigerisë kanë mbyllur 55 kisha dhe xhami në qytet pas...
Cili është ndryshimi mes një ëndrre, një halucinacioni dhe një vegimi nga "zoti"?

Terminologji | Të reja | Shkrime | Thënie | Forum | Dijeni

 Redaksia: kontakt@ateistët.com
 Dega Ateistët / Vargmal © 2001-2019